HD FPV i anteny do tych systemów.

Ostatnio na rynku zaczynają się pojawiać cyfrowe systemy transmisji obrazu dedykowane do FPV. Jako pierwszy, mający jakiś udział w tym segmencie był Connex Prosight. Jednak z racji dużego „latency”, system w dronach się nie przyjął. 
Na obecny rynek dronów FPV wchodzą nowi gracze – DJI HD Digital FPV czy Fatshark Byte Frost. W obydwu przypadkach producenci chwalą systemy jako te, które jako pierwsze poważnie wejdą w rynek dronów wyścigowych z racji bardzo niskich opóźnień.

Obydwa systemy pracują w paśmie 5.8Ghz.  Najważniejsze jednak jest to że te systemy jako pierwsze pozwalają latać z dronami wyścigowymi. Spowodowane to jest tym, że właściwie to są pierwsze systemy dające bardzo niskie opóźnienia w przesyłanym systemie video. Ten parametry jest bardzo istotny w dronach wyścigowych (Drone racing) gdyż latają one bardzo szybko i nawet niewielkie by się wydawało opóźnienie może mieć istotny wpływ na to czy pilot „zmieści się w bramkę” czy też nie 🙂

Otrzymujemy coraz więcej zapytań jakie anteny należy dobierać do cyfrowych systemów FPV.
Z punktu widzenia anten, nie ma znaczenia czy przesyłają one sygnał cyfrowy czy też analogowy. Istotne jest to, by anteny były dobrze zestrojone, czyli pracowały w zakresie częstotliwości w którym pracuje dany system. 
Na przykład system DJI HD Digital FPV pracuje w zakresie częstotliwości 5660Mhz do 5914MHz.  System ten domyślnie wykorzystuje w goglach 4 anteny dookólne i chwali się maksymalnym zasięgiem do 4km. Z naszych pomiarów tych anten wynika, że nie do końca są one dobrze sparowane. I często się zdarza, że w tym zakresie częstotliwości nie pracują najlepiej.
Na rynku powoli zaczynają się pojawiać zestawy anten dedykowanych do gogli DJI Digital.
Jednym z tych zestawów jest zestaw Prodrone HD_P.
Anteny DJI Digital FPV
Zestaw ten powstał właśnie z myślą o systemie DJI HD FPV. Składa sie z czterech anten. Co najważniejsze, anteny te są strojone tak by jak najlepiej pracowały w całym zakresie częstotliwości które wykorzystuje ten system.
Zestaw składa się z dwóch dookólnych anten Pagoda oraz z dwóch anten kierunkowych HD-Cross. Zestaw HD-P jest dedykowany do tych użytkowników, którzy chcą oprócz lotów na bliskie odległości wykorzystać także system do Long Range.